Nie masz na ratę? Bank przyjmie zamiast pieniędzy fakturę

24 kwietnia
10:18 2015

Idea Bank przygotował nowe rozwiązanie, które ma jeszcze bardziej ułatwić życie przedsiębiorcom. Jest nim faktura zamiast raty. Sprawdź jak to działa!

Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą funkcjonują w innych warunkach niż etatowcy. W przypadku tych drugich pensja przychodzi zawsze o stałej porze. Przedsiębiorcy są z kolei uzależnieni od kontraktów i spłaty faktur. To może mieć zaś duży wpływ na ich płynność finansową.

Płynność i wahania

Wahania przychodów to norma w przypadków przedsiębiorstw. Opłata faktury nie jest dokonywana natychmiastowo, co oczywiście przekłada się na to, że na koncie firmy brakuje środków. Czasami opóźnienia są duże, innym razem mniejsze. Zdarzają się także okresy, kiedy do przedsiębiorcy spływa bardzo dużo środków. Jednym zdaniem – sytuacja jest diametralnie różna niż u etatowców. To zaś przekłada się na kwestie związane z kredytem.

Idea Bank ma pomysł na rozwiązanie tego problemu

Idea Bank, który specjalizuje się w obsłudze przedsiębiorców, postanowił zaradzić tej sytuacji. W tym celu przygotował specjalne rozwiązanie, z pomocą którego przedsiębiorcy nie będą mieć już trudności z regularną spłatą rat kredytowych.

Specjalne podejście

Rozumiejąc, jak wygląd cykl płatności w firmie, Idea Bank przygotował opcję, w której zamiast raty firma może przedstawić bankowi fakturę na której opłacenie oczekuje. Jak podkreśla szef departamentu produktów Idea Banku Michał Knitter, aktualny brak środków to nie to samo co niewypłacalność. Dlatego też dla Idea Banku najważniejszy jest dobry stan biznesu i wystawianie faktur.

Jak to działa w praktyce?

Gdy moment spłaty raty nadciąga, przedsiębiorca udaje się do banku z fakturą. Bank przyjmie ją w rozliczeniu. Faktura trafi następnie do firmy faktoringowej. Ta firma przelewa przedsiębiorcy 80 proc. wartości faktury. Reszta zostanie przelana po otrzymaniu zapłaty. Po tej operacji bank ściąga ratę kredytu z konta firmy.

Bez pakietu płynnościowego ani rusz

Aby taka operacja była w ogóle możliwa, przedsiębiorca w momencie zaciągania kredytu dostaje pakiet płynnościowy. Pozwala on na korzystanie z opcji faktoringu, ale również z windykacji. Co istotne, taki pakiet oznacza, że nie ma konieczności zakupu dodatkowej polisy do kredytu. Koszt takiego pakietu jest zależny od ryzyka działalności. Minimalna stawka to 0,3 proc. wartości kredytu na miesiąc. Maksimum to zaś 1 proc. wartości.