Rata kredytu. Od czego zależy jej wysokość?

19 kwietnia
09:11 2013

Analizując oferty kredytów hipotecznych powinniśmy patrzeć na wiele różnych parametrów, jednak często to, co nas najbardziej interesuje to rata kredytu. Sprawdźmy zatem, od czego zależy jej wysokość.

Wybierając kredyt hipoteczny należy pamiętać, że czeka nas, najczęściej wieloletni, wydatek, który spłacać będziemy w postaci comiesięcznej raty kredytu. Warto więc postarać się, aby był on jak najmniejszy.

Jedynie porównanie jak największej liczby ofert kredytowych da nam obraz tego, jak niska może być nasza rata. Zależy ona od paru czynników, przede wszystkim od tego, jak oprocentowany jest kredyt hipoteczny, na jak długo został zaciągnięty, a także od tego, jaki sposób spłaty kredytu wybierzemy.

Oprocentowanie kredytu

Na oprocentowanie kredytu składa się marża banku i stopa procentowa WIBOR. Marża banku to jego zysk. Często banki proponują jej obniżkę o jeden czy dwa punkty procentowe poprzez skorzystanie z innego ich produktu: konta, karty debetowej czy kredytowej. Obniżenie marży skutkuje niższą ratą kredytu, warto więc się nad takimi propozycjami zastanowić. WIBOR jest zmienny i niezależny od nas, a w dużej mierze od sytuacji gospodarczej w kraju. Okres kredytowania Im krótszy okres kredytu, tym rata będzie wyższa.

Rata stała czy rata malejąca

Raty możemy spłacać bowiem w ratach stałych lub malejących. Wybór ten należy do nas i warto o tym pomyśleć, zanim pójdziemy po kredyt hipoteczny do banku. Rata stała charakteryzuje się tym, że jest taka sama w całym okresie kredytowania. Rata malejąca jest z kolei zdecydowanie większa na początku spłacania kredytu i stopniowo maleje.

Decyzja o tym wyborze powinna być przemyślana. Kredytobiorca musi się bowiem zastanowić, czy da sobie na początku radę spłacając raty malejące, czy wygodniejsza dla niego będzie opcja druga. Jako, że w przypadku raty malejącej początkowo będzie spłacał wyższe kwoty, musi też posiadać większą zdolność kredytową niż w przypadku rat stałych.