Jak oszczędzają Polacy?

24 czerwca
08:51 2016

Bazując na danych z Narodowego Banku Polskiego i Ministerstwa Finansów, pod koniec poprzedniego roku wartość zaoszczędzonych funduszy przez Polaków wynosiła ok 1 bln 105 mld zł. Warto zastanowić się, jaka forma oszczędzania jest najpopularniejsza.

 

 

Co wybierają Polacy?

Aż 58% z nich kieruje zgromadzone finanse do banków, deponując je na kontach osobistych, oszczędnościowych i lokatach terminowych. Te usługi bankowe, pozwalają na oszczędzanie oraz pomnażanie pieniędzy, różniąc się między sobą głównie płynnością finansów oraz możliwościami dodatkowych wpłat i wypłat. Na drugim miejscu plasuje się gotówka w obiegu. Trzecią pozycję zajmuje OFE oraz kolejno fundusze inwestycyjne, akcje, obligacje oraz bony skarbowe.

Dla kogo są lokaty bankowe?

Lokatą nazywamy taką umowę między bankiem a klientem, która dotyczy gromadzenia pieniędzy na określony czas. Jej opłacalność zależy od rodzaju oprocentowania, okresu trwania oraz częstotliwości kapitalizacji odsetek. Oznacza to, że powinniśmy dokładnie sprawdzić, czy posiadamy oprocentowanie stałe, czy zmienne. Dodatkowo sprawdźmy, na jaki okres musimy zamrozić pieniądze oraz co jaki czas następuje doliczanie uzyskanych odsetek. Ponadto istotną rolę odgrywają: wartość lokowanych środków, produkty powiązane z lokatą oraz konsekwencje wcześniejszej wypłaty środków. Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, można stwierdzić, że takie lokowanie pieniędzy jest idealne dla osób, które mają pewność swojej wypłacalności w przyszłych okresach oraz są w stanie zrezygnować z części zaoszczędzonych środków na jakiś czas.

Czym są konta oszczędnościowe?

Konta oszczędnościowe są usługą, która pozwala na gromadzenie pieniędzy, bez utraty możliwości wypłaty. Oznacza to, że pozwalają nam na większą płynność finansową niż lokaty. Ich głównym walorem jest możliwość wpłat oraz kilku wypłat w miesiącu – w zależności od banku. Wadą takiego rozwiązania jest dość niskie oprocentowanie oraz możliwość dalszego obniżenia.

Przy wyborze odpowiedniej oferty, warto sprawdzić takie strony jak oszczednoscionline.pl/ranking-lokat zwrócić uwagę na takie czynniki jak wysokość oprocentowania, warunki wymagane do otwarcia konta (często obowiązkiem jest posiadanie konta osobistego w danym banku), częstość naliczania odsetek oraz kwotę minimalną i maksymalną, którą możemy magazynować na koncie. Ponadto pamiętajmy o dodatkowych warunkach, wymaganych w niektórych bankach.