Zdolność kredytowa Polaków najwyższa od lat! Sprawdź, ile pożyczysz od banku

18 marca
14:14 2015

Nominalny wzrost płac, deflacja oraz kolejne obniżki stóp procentowych sprawiły, że zdolność kredytowa Polaków znowu wzrosła. To oznacza, że możemy pożyczyć od banku więcej.

Polska gospodarka przyspiesza, czego wyrazem jest m.in. wzrost inwestycji związanych z budową mieszkań o blisko 16% w stosunku do stycznia 2014 roku, jak podaje Główny Urząd Statystyczny. Inwestorzy dokładnie obserwują rynek i przewidują wzrost sprzedaży mieszkań, również dzięki większym możliwościom kredytowym Polaków.

Obniżka stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej, chcąc nasilić walkę z deflacją, zdecydowała się w tym miesiącu na obniżkę stóp procentowych o 0,5 pkt proc., co oznacza, że osiągnęły one kolejny najniższy poziom w historii. Stopa referencyjna wynosi teraz 1,5% w skali rocznej.

Przypomnijmy, że deflacja w Polsce cały czas rośnie. W styczniu, na przykład, ceny towarów i usług były niższe o 1,3% w stosunku do analogicznego okresu roku 2014. Obniżka stóp procentowych oznacza, że obniża się również koszt kredytu.

Tańsze kredyty

Tańszy kredyt to możliwość pożyczenia większej sumy pieniędzy i tym samym możliwość finansowania zakupu większej ilości, np. mieszkań. Większa zdolność kredytowa oznacza, że już teraz przy łącznych dochodach netto 5 000 złotych rodzina z jednym dzieckiem ma szansę otrzymać w kredycie hipotecznym nawet 450 000 złotych.

Taka sytuacja zapewne przyczyni się do wzrostu popytu na mieszkania, mimo że początek roku zwiastował raczej zahamowanie wzrostu zainteresowania kredytami hipotecznymi. Niewykluczone również, że deweloperzy podniosą ich ceny, ponieważ będą wiedzieli, że Polacy mogą pożyczyć więcej i tym samym więcej zapłacić za wymarzone cztery kąty. Dodatkowo nie można zapominać, że przygotowywane są zmiany w rządowym programie Mieszkanie dla Młodych, które mają ułatwić dostęp do dofinansowania wkładów własnych kredytów hipotecznych.

Większe możliwości

Zdolność kredytowa w dużej mierze zależy od poziomu stóp bazowych. Te pozostają niezmiennie na niskim poziomie. Jak się szacuje, w ciągu ostatnich 2 lat zdolność kredytowa Polaków wzrosła o ponad 60 000 złotych. Niskie stopy procentowe skutecznie zachęcają do zaciągania nowych kredytów. W zeszłym roku ich łączna wartość osiągnęła poziom 78 mld złotych, co oznacza wzrost o 11% w stosunku do roku 2013. Rok 2015 pod tym względem powinien zachować tendencję wzrostową.