Zdolność kredytowa. Co ma znaczenie dla banku?

28 lutego
10:30 2013

Minęły czasy, kiedy banki udzielały kredytów „na szybko” i bez sprawdzania klienta. Obecnie zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego nakazują bankom sprawdzanie wiarygodności, a także historii kredytowej przyszłego kredytobiorcy w Biurze Informacji Kredytowej.

Jednym z podstawowych elementów analizy banku jest weryfikacja zdolności kredytowej klienta. Zdolność kredytowa to zdolność kredytobiorcy do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w wybranym okresie kredytowym.

Obecnie okres ten jest stały i zgodnie z zaleceniami Komisji Nadzoru Finansowego wynosi 25 lat. Oznacza to, że bank sprawdzi, czy będziesz w stanie spłacić kredyt, który chcesz zaciągnąć, wraz z odsetkami, w przeciągu 25 lat. Nieistotne jest przy tym, czy zamierzasz spłacać go przez 30 czy 40 lat. Komisja Nadzoru Finansowego planuje jednak w tym roku zwiększyć ten okres do 35 lat, co z całą pewnością poprawi zdolność kredytową przeciętnego Polaka.

Szukasz korzystnego kredytu na mieszkanie? Pomoże Ci porównywarka kredytów hipotecznych >>

Obliczając zdolność kredytową banki biorą pod uwagę kilka czynników. Do tych najistotniejszych należą dochody oraz wydatki przyszłego kredytobiorcy. Jeśli chodzi o dochody, to banki zazwyczaj biorą pod uwagę średnią z ostatnich 6 miesięcy, przy czym ważny jest tutaj również sposób zatrudnienia oraz rodzaj umowy, a więc czy umowa o pracę na czas określony/nieokreślony, własna działalność czy inny.

Kredyt gotówkowy bez ubezpieczenia w Invest-Bank – oferta promocyjna

Najprzychylniejszym okiem banki „patrzą” na osoby posiadające stałe, stabilne zatrudnienie oraz regularne dochody. Wydatki, które bank z pewnością weźmie pod uwagę, to stałe zobowiązania przyszłego kredytobiorcy, a więc zarówno opłaty stałe, spłacane pożyczki, leasingi, ale też i limity na kartach debetowych czy kredytowych. Nawet jeśli nie używasz karty kredytowej – dostępny na niej limit, a więc i potencjalne zadłużenie, obciąży Twoją zdolność kredytową.

Przed pójściem do banku, a nawet zanim zaczniemy szukać mieszkania do kupna, warto obliczyć swoją zdolność korzystając z kalkulatora online. Pozwoli nam to na przynajmniej szacunkowe określenie, jaką maksymalną kwotę możemy uzyskać.