Systematyczny spadek stóp procentowych istotnie wpływa na dynamikę rynku kredytów hipotecznych zaciąganych w polskim złotym. Jak zmienia to sytuację osób, które planują zaciągnąć kredyt na mieszkanie?
Stawka procentowa WIBOR, która ma bezpośredni wpływ na oprocentowanie kredytów hipotecznych, dawno nie spadała w tak szybkim tempie. Skutkiem tego jest wzrost zdolności kredytowej przeciętnej polskiej rodziny – nawet o 70 tys. złotych, co wobec taniejących na rynku pierwotnym mieszkań sprawia, że kredyt mieszkaniowy jest zdecydowanie bardziej dostępny.
Systematycznie spada również oprocentowanie kredytów hipotecznych – jak podaje porównywarka finansowa Comperia.pl – w lutym średnie oprocentowanie kredytów zaciągniętych w złotówkach wyniosło 6,47 proc. Wciąż jednak istotne zamiany zachodzące na rynku to lepsza wiadomość dla osób, które już zaciągnęły kredyt mieszkaniowy. Oprocentowanie kredytów nie spada bowiem adekwatnie do dużego spadku stóp procentowych. Wynika to z podwyższania przez banki marż kredytowych – w ten sposób niwelują one sobie rekordowo niski WIBOR. Dochodzi do sytuacji, że banki podwyższają ceny kredytów hipotecznych, ale za to gotowe są przyznać większą kwotę kredytu. Wysoka marża, ale niski WIBOR mogą w efekcie dać przyzwoite oprocentowanie kredytu, jednakże wrażenie to jest złudne.
Kredyt hipoteczny „Ekstralokum” – Kredyt Banku
Sytuacja ekonomiczna w Polsce może się bowiem diametralnie zmienić, a osoba zaciągająca kredyt mieszkaniowy na długie lata z pewnością spotka się z różną jej dynamiką. Wówczas wzrost stóp procentowych i wysoka marża kredytu plus wysoka kwota kredytu mogą dać bardzo wysoką miesięczną ratę. Należy o tym pamiętać. Tym bardziej, że mamy tendencje do zaciągania się na maksymalną kwotę kredytu, jaką oferuje nam bank. A obecnie, jak było wspomniane, chce on nam zaoferować więcej.
Szukasz korzystnego kredytu na mieszkanie? Pomoże Ci porównywarka kredytów hipotecznych >>
Z obniżek stóp zdecydowanie bardziej cieszą się ci, którzy już spłacają kredyt mieszkaniowy – ich rata bowiem maleje.