Cena kredytu – od czego zależy?

05 maja
12:54 2014

Polscy konsumenci przeważnie podejmują decyzje zakupowe, biorąc pod uwagę cenę. Nie inaczej jest w przypadku rynku finansowego. Dla kredytobiorcy poszukującego najlepszej oferty kredytowej największe znaczenie będzie miało to, jak wysokie koszty będzie musiał ponieść. Warto więc wiedzieć, od czego właściwie zależy cena kredytu i gdzie znaleźć najlepsze oferty.

Czynniki wpływające na koszty kredytu

Istnieje wiele zmiennych, które w ostateczności decydują o cenie kredytów gotówkowych w polskich bankach. Wbrew pozorom koszty zaciągania zobowiązań kredytowych nie wynikają wyłącznie z wewnętrznej polityki banku, ale na przykład z aktualnej sytuacji gospodarczej w kraju. Najtańszy kredyt gotówkowy będzie dostępny w wielu bankach w Polsce, jeśli w dalszym ciągu w naszym kraju będą obowiązywały niskie stopy procentowe ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej. Takie preferencyjne warunki cenowe kredytów gotówkowych wynikać mogą również z promocji czasowej ogłaszanej przez bank lub faktu korzystania przez klienta ze sprzedaży wiązanej w banku – np. wraz z kredytem klient założy konto bankowe, na które będzie przelewał swoje wynagrodzenie. Z taką ofertą mamy na przykład do czynienia dzisiaj w Euro Banku, gdzie tani kredyt gotówkowy z kontem bankowym zaciągnąć można z bardzo niskim oprocentowaniem.

 Nie tylko odsetki

Błędem jest postrzeganie kosztów kredytów gotówkowych wyłącznie poprzez pryzmat wysokości odsetek naliczanych klientowi przez bank. Na wysokość odsetek wpływa stopa procentowa np. WIBOR, która ustalana jest zgodnie ze zmianami wysokości stóp procentowych NBP w Polsce oraz marża bankowa ustalana przez kredytodawcę. Ona z resztą może podlegać negocjacjom, a bank będzie do nich skłonny, o ile kredytobiorca będzie miał wysoką zdolność kredytową, przedstawi solidne zabezpieczenia spłaty kredytu i skorzysta z innych produktów finansowych w tym samym banku.Do kosztów kredytów gotówkowych wlicza się również prowizję za przystąpienie do kredytu. Bank może z niej zrezygnować, jeśli np. klient zaciąga kredyt gotówkowy online, zamiast udawać się do placówki stacjonarnej i korzystając z pomocy doradcy. Kredyty gotówkowe będą tańsze, jeśli bank pozna cel kredytowania, a także wówczas gdy zabezpieczymy spłatę zobowiązania kredytowego, np. wykupując ubezpieczenie czy przedstawiając poręczenie. Banki chętniej obniżają koszty, gdy o kredyt ubiega się kredytobiorca z pozytywną decyzją w Biurze Informacji Kredytowej.