Prowadzenie działalności gospodarczej związane jest w dużej mierze z mobilnością. Dojazd do klienta czy kontrahenta w określonym czasie, to podstawa w każdym biznesie. Dlatego też i jednoosobowe firmy, i te większe coraz chętniej kupują lub biorą w leasing samochody. Nie tylko osobowe, ale także dostawcze czy oczywiście ciężarowe. Decyduje specyfika branży.
Jaki samochód na firmę wybrać, aby mieć pewność, że będzie odpowiednio wykorzystany i że jego eksploatacja będzie tanią? Na to pytanie starają się znaleźć odpowiedź właściciele firm i osoby dbające o flotę. Podobnie jest w przypadku, kiedy to jednoosobowa działalność tożsama jest z przewozem osób. W wielu europejskich krajach ostatnimi czasy ogromnym powodzeniem w korporacjach taksówkowych cieszą się samochody hybrydowe. Biała Toyota Prius z zamontowanym taksometrem to widok niezwykle popularny choćby na madryckich ulicach. Niskie koszty eksploatacji (nie tylko spalanie), komfort i cisza w środku – interes taksówkarza i klienta bywa pogodzony.
Auto w firmie to nie tylko taksówka. Ekipy budowlane czy remontowe potrzebują pojazdu o dużym bagażniku oraz z obszernym i łatwym do umycia wnętrzem. Tutaj, zwłaszcza kiedy firma działa poza miejskimi rogatkami, niesłabnącym powodzeniem cieszą się pick-upy z napędem na cztery koła. Dobrym przykładem, może być choćby Toyota Hilux i jej konkurencji z Japonii czy z Europy. Długa lub krótka kabina, silny i oszczędny motor napędzany olejem napędowym oraz niezawodność – takie cechy powinien posiadać współczesny wół roboczy.
Rzemieślnicy, monterzy i serwisanci chętne korzystają z niewielkich pojazdów osobowych, które występują także w wersjach van. Dwa miejsca, duży bagażnik, zwrotność i niskie spalanie przy rozsądnej dynamice. Rozwiązanie sprawdzające się zarówno w przypadku jednoosobowych firm oraz w przypadku przedstawicieli handlowych.
A może większy pojazd? Jaki samochód do firmy wybrać, gdy jest się dystrybutorem hurtowni. Wtedy znakomicie sprawdzą się dostawcze samochody segmentu midi. W gamie wspominanej Toyoty można znaleźć model ProAce. Dużą zaletą takich aut jest to, iż przy zachowaniu dużej ładowności, wciąż są zaliczane do aut osobowych – prawo jazdy kategorii B wystarczy.
Jaki więc wybrać samochód na firmę? Odpowiednich gabarytów i przede wszystkim cechujący się niezawodnością. Przestój w warsztacie to finansowa strata. I na to przedsiębiorca nie może sobie pozwolić.