Sprawdź całkowite koszty kredytu

25 lutego
10:57 2013

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem, które w mniejszym lub większym stopniu nas ogranicza. Jeśli nawet nie obciąża naszego budżetu domowego w sposób bardzo widoczny, to jednak jest zobowiązaniem, które na nas „wisi”.

Wybierając kredyt na mieszkanie, porównując oferty wybieramy kredyt, który ma być dla nas najkorzystniejszy, co zazwyczaj oznacza, że ma być nisko oprocentowany. Zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest hipoteka kredytowanego mieszkania czy domu. Zabezpieczenie to jest tak mocne, że bank może zaoferować klientowi niższe odsetki. W przypadku kredytów gotówkowych takiego zabezpieczenia nie ma, co zaraz przekłada się na wyższe ich oprocentowanie.

Mimo, iż zazwyczaj kredyty hipoteczne w Polsce i tak są najtańszą formą kredytu, to jednak pamiętajmy, że każda, zwłaszcza wieloletnia pożyczka z banku ma swój koszt. Głównym i najwyższym kosztem kredytu są oczywiście spłacane przez kredytobiorcę odsetki, które powoduje, że w efekcie spłacamy często ponad dwukrotnie więcej niż wypłacona nam kwota kredytu. A to nie wszystko. Większość kredytobiorców w Polsce zaciąga długoterminowe kredyty hipoteczne bez wkładu własnego lub z wkładem sięgającym 10% wartości mieszkania. To z kolie powoduje, że banki żądają ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

Kredyt hipoteczny w Alior Bank

Koszt ten banki pobierają w różny sposób. Jednak w przypadku kredytu hipotecznego w złotówkach najczęściej kredytobiorca płaci ratę tego ubezpieczenia, pomniejszaną adekwatnie do części spłacanego kredytu. Innym, rzadziej stosowanym przez banki, sposobem na wyegzekwowanie tego ubezpieczenia jest podwyższenie klientowi marży kredytowej do momentu, gdy spłaci on brakujący niski wkład.

Porównaj teraz kredyty hipoteczne. Zobacz, jak niska może być Twoja rata >>

Obecnie za niski wkład własny banki uznają wkład niższy niż 20% wartości mieszkania. Banki często wymagają także ubezpieczenia na życie kredytobiorcy oraz ubezpieczenia kredytowanego mieszkania lub domu. Jak widać dodatkowe opłaty sprawiają, że niskooprocentowany kredyt to wcale nie musi być tani kredyt.