Promocje kredytowe – warto z nich korzystać?

26 lutego
10:20 2013

Rabaty, bonusy, oferty promocyjne… W reklamach kredytów gotówkowych aż roi się od takich haseł. Kiedy warto skorzystać z promocji, a kiedy jest ona tylko „wabikiem” na klienta?

Kredyt gotówkowy ma w swojej ofercie każdy bank. Stąd też mnogość tych ofert powoduje, że aby „wybić się z tłumu” banki wprowadzają w zakresie kredytów gotówkowych co chwila jakieś nowości – z to: 0 prowizji, gwarancja najniższej raty czy kredyt z kontem. Na pewno warto przeglądać oferty promocyjne, jednak podstawą powinno być zawsze wyliczanie całkowitego kosztu kredytu.

Standardową praktyką banków jest łączenie dwóch swoich produktów w jednej ofercie, np. niższe oprocentowanie kredytu gotówkowego czy zerowa prowizja przy równoczesnym założeniu konta. Suma kosztów: kredytu gotówkowego oraz opłaty za założenie i prowadzenie konta mogą w efekcie wyjść nas drożej niż wyżej oprocentowany kredyt gotówkowy w innym banku.

Porównaj teraz kredyty hipoteczne. Zobacz, jak niska może być Twoja rata >>

Bardzo uważać należy również w przypadku tzw. gwarancji najniższej raty. Zasada tej promocji teoretycznie jest prosta – jeśli klient znajdzie kredyt gotówkowy na korzystniejszych warunkach niż zaproponowany mu przez bank, ten obniży oprocentowanie do wysokości tej właśnie konkurencyjnej oferty. W praktyce bywa tak, że banki narzucają tyle dodatkowych warunków w tej promocji, iż nawet jeśli znajdziemy lepszą ofertę, to i tak nie będzie ona spełniała takich wymogów, aby bank obniżył nam oprocentowanie. Warto więc uważnie czytać regulaminy i pytać – pracownik banku jest zobowiązany do udzielenia nam wszystkich niezbędnych informacji i wyjaśnienia wątpliwości.

Kredyt Bank – Ekstra kredyt gotówkowy z ubezpieczeniem

Pamiętać należy o jednej prostej zasadzie – im szybsza pożyczka, tym drożej nas będzie kosztowała. Bowiem bank musi zabezpieczyć sobie ryzyko związane z udzieleniem kredytu bez dokładnego sprawdzania dochodów i wydatków klienta. Ryzyko to bank zrekompensuje sobie wyższymi odsetkami.