Łatwiej o kredyt gotówkowy

11 marca
11:26 2013

Oczekiwania wobec zmian w Rekomendacji T były ogromne. Wprowadzona niedawno nowelizacja ma na celu uelastycznić rynek kredytów konsumpcyjnych w Polsce.

Z całą pewnością nowa Rekomendacja T upraszcza zasady przyznawania kredytów konsumpcyjnych, co cieszy konsumentów. Wprowadzona w 2010 roku Rekomendacja T poprzez zaostrzenie wymagań wobec kredytobiorców miała ograniczyć przyznawanie tzw. szybkich pożyczek oraz wpadanie klientów w pętle zadłużenia.

W efekcie ograniczyła dostępność kredytów tak bardzo, że niewiele osób było na nie stać. W związku z czym kierowały się ona do instytucji finansowych, które nie musiały przestrzegać zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego, czyli do parabanków. Efekty znamy.

Wprowadzenie Rekomendacji T przyczyniło się więc w dużej mierze na ograniczenie liczby przyznawanych kredytów w sektorze bankowym, a tym samym na wyhamowanie na tym rynku. Nowa Rekomendacja T ma szanse poprawić tą sytuację. Projekt zmian przedstawiony pod koniec zeszłego roku zakładał bardziej restrykcyjne zasady przyznawania kredytów niż te, które przeszły ostatecznie. Początkowo bowiem do udzielania kredytów na uproszczonych zasadach miały mieć prawo banki o wysokich kapitałach.

Kredyt gotówkowy „Prosta pożyczka” w Getin Noble Bank – oprocentowanie zmienne

Złagodzenie wymogów wobec przyszłych kredytobiorców powinno rozruszać rynek kredytów gotówkowych, tym bardziej, że cena pieniądza spada, a i w kredytach hipotecznych panuje zastój. Ostatnie głośne afery z instytucjami parabankowymi i ludźmi przez nich oszukanymi w roli głównej powinny się również przyczynić do bardziej świadomego podchodzenia Polaków do zaciągania pożyczek.

Zmiany wynikające z nowelizacji Rekomendacji T banki mają wprowadzić do 31 lipca tego roku, jednak już widać spadki w oprocentowaniu kredytów gotówkowych. Przyczyniają się do tego również spadające stopy procentowe, które wpływają zarówno na obniżki rat już spłacanych kredytów, ale także i wprowadzanie przez banki coraz korzystniejszych ofert kredytów. W niedługim czasie możemy się zatem spodziewać natężenia kampanii reklamowych banków w zakresie kredytów gotówkowych.