Kredyt samochodowy – co warto wiedzieć przed zaciąnięciem?

28 lipca
08:35 2016

Gdy nie posiadamy wystarczających środków na zakup samochodu, możemy zdecydować się na zaciągniecie kredytu lub leasing. Kredyt na auto jest prostszym rozwiązaniem, jednak pytanie czy bardziej opłacalny. Wszystko zależy od naszego podejścia i to tego czy znajdziemy atrakcyjną ofertę. W tym artykule przyjrzymy się, jak szukać i analizować oferty kredytów samochodowych.

To czy dana oferta kredytu jest atrakcyjna zależy od kilku czynników. Przede wszystkim najważniejszą rolę odgrywa wartość samochodu, ponieważ od tego będzie zależeć kwota kredytu.

Ważny jest także wiek auta – banki chętniej udzielają kredytów na nowe samochody. Okres kredytowania obok kwoty kredytu, decyduje o tym, jakie koszty poniesiemy przy zaciąganiu kredytu. Standardowy okres kredytowania dla nowych samochodów to ok. 6-8 lat.

Przy ofercie kredytów samochodowych, banki bardzo często wymagają wkładu własnego – im większy wkład, tym mniejsze koszty odsetkowe.

Analizując ofertę kredytów samochodowych, najlepiej sprawdzać rzeczywistą roczną stopę oprocentowania – w skrócie RRSO. Wartość ta pokazuje, jakie są rzeczywiste koszty kredytu – czego nie pokazuje np. oprocentowanie nominalne kredytu. RRSO jest dobrym wskaźnikiem opłacalności oferty. Banki są zobowiązane do prezentowania RRSO – jednak w przypadku jednej oferty kredytu, warunki kredytowania, jak i samo RRSO mogą się różnić – np. z powodu różnej zdolności kredytowej różnych kredytobiorców.

Zaciągając kredyt na zakup samochodu, bank będzie wymagał od nas przedstawienia odpowiedniego zabezpieczenie. Zabezpieczaniem kredytu samochodowego może być cesja prawa z polisy autocasco lub przewłaszczenie. Bank udzielający kredytu samochodowego zapewnia sobie 49% praw do samochodu. W takim przypadku kredytobiorca bez wiedzy banku nie może zrobić zbyt wiele. Dla przykładu, jeżeli samochód zostanie skradziony lub ulegnie zniszczeniu – środki pieniężne z AC zostaną na wstępie przeznaczone na spłatę kredytu.

Z kolei przewłaszczenie auta, czyli przejęcie samochodu przez bank następuje w sytuacji kiedy kredytobiorca przestaje spłacać w terminie kredyt samochodowy.

Kredyt samochodowy wydaje się dobrą alternatywą dla leasingu. Zwłaszcza w okresie, kiedy stopy procentowe znajdują się na rekordowo niskich poziomach. Warto zwrócić uwagę, że wiele banków nie oferuje stricte kredytów samochodowych, lecz kredyty gotówkowe, które spokojnie można przeznaczyć na zakup auta. Taka oferta będzie różnić się nieco od standardowego kredytu samochodowego.

Polecam sprawdzić ranking kredytów samochodowych i dowiedzieć się więcej na temat ofert banków.