Kredyt hipoteczny nie dla każdego

25 lutego
10:57 2013

Jedynie 2,5 % Polaków wynajmuje mieszkania. Nasze pragnienie poczucia bezpieczeństwa i życiowej stabilizacji powoduje, że wolimy się zadłużyć na kilkadziesiąt tysięcy byleby tylko mieć ten swój tzw. „ciasny, ale własny kąt”.

Prawdopodobnie stąd też właśnie tak duża popularność w Polsce kredytów hipotecznych – niewielu z nas bowiem jest stać na zakup mieszkania za gotówkę. Jednakże jak każdą decyzję finansową kredyt hipoteczny należy dokładnie przemyśleć. Nie tylko ze względu na jego koszty, ale też na tzw. „psychologiczne” konsekwencje zaciągnięcia kredytu na 30 czy 40 lat.

Przede wszystkim zastanówmy się, czy na pewno chcemy się wiązać na dłużej z tym czy innym miastem. Jeśli mamy zamiar zostać w nim na 3-4 lata, kupni mieszkania się po prostu nie opłaca. Mimo spadających cen mieszkań, wciąż koszt wynajmu jest w Polsce niższy niż rata kredytu plus czynsz. Na dłuższą metę warto kupić mieszkanie, bowiem koszty wynajmu raczej rosną niż tanieją.

„Elastyczny Kredyt Domowy” w Raiffeisen Polbank

Trzeba też zdawać sobie sprawę, że kredyt hipoteczny będziemy z pewnością odczuwać i to nie tylko w związku z pobieraną nam z wypłaty ratą, ale też dlatego, że jest to w pewnym sensie obciążenie, które ograniczy naszą swobodę działania czy wyborów życiowych. Jeśli już kupimy mieszkanie, na pewno będziemy się dwa razy bardziej zastanawiali nad każdą zmianą pracy, i to ze względu na lokalizacje nowej firmy, dojazdy itd., ale również na pewne ryzyko związane z „niewiadomym”. Zarówno decyzja o nowej pracy czy też własnej działalności gospodarczej wiążą się z pewnym ryzykiem, na które, posiadając kredyt hipoteczny na kilkadziesiąt lat, z pewnością trudniej będzie nam się zdecydować. Kredyt to oczywiście koszty, mimo iż kredyty hipoteczne w Polsce i tak są niżej oprocentowane niż pożyczki konsumpcyjne czy hipoteczne oraz kredyty gotówkowe.

Szukasz korzystnego kredytu na mieszkanie? Pomoże Ci porównywarka kredytów hipotecznych >>

Jednak jako kredyt, z którym przyjdzie nam „żyć” długi czas, postarajmy się, aby był to dla nas najtańszy kredyt hipoteczny. Obliczmy dokładnie miesięczną ratę kredytu, sprawdźmy jego dodatkowe koszty, porównajmy oferty jak największej liczby banków. Pomogą nam w tym dostępne w internecie kalkulatory i porównywarki i kalkulatory mieszkaniowe.