Zaciągnięcie kredytu hipotecznego, zwłaszcza takiego na wiele lata, to bardzo poważna i trudna decyzja. Zawsze łatwiej jest ją podjąć, gdy na gospodarstwo domowe składają się dwie osoby. Sam kredyt, a co za tym idzie związana z nim odpowiedzialność rozkłada się wówczas na dwie osoby. Co jednak w sytuacji, gdy tworzymy jednoosobowe gospodarstwo domowe, czyli jesteśmy tzw. singlem? Jakie szanse ma na kredyt hipoteczny singiel i na co go stać?
Oczywiście banki nie dzielą swoich ofert na kredyty hipoteczne dla rodziny i kredyty dla singli. Wiele tak naprawdę zależy od oceny zdolności i wiarygodności kredytowej przyszłego kredytobiorcy. Ocena zdolności to określenie, czy daną osobę w ogóle stać jest na kredyt w wysokości, w jakiej chce go zaciągnąć, czy może sobie na taki kredyt pozwolić. Podczas tych szacunków bank bierze pod uwagę kilka czynników. Pierwsze z nich to właśnie liczba osób w gospodarstwie domowym oraz ich dochody.
Jeśli kredyt biorą dwie osoby i obie zarabiają, to zdolność kredytowa rośnie. Jeśli jednak kredyt zaciąga jedna osoba, która dodatkowo ma na utrzymaniu inne, zdolność będzie znacznie mniejsza. Bowiem jedynie te osoby, które zarabiają i których dochody są wzięte pod uwagę przy kredycie, mogą zwiększyć zdolność kredytową. Oczywiście jeśli pod uwagę brane są dochody, analogiczne do oceny zdolności kredytowej wzięte zostaną wydatki tej osoby.
Stąd też singiel, który zarabia 4 tys. zł będzie miał większą zdolność kredytową niż małżeństwo, których dochód razem jest też w tej wysokości, ale wydatki podzielone są już na dwie osoby. Taki singiel nie powinien mieć problemów z uzyskaniem kredytu. Zdarza się jednak, że banki preferują małżeństwa. Jest to wynikiem tego, że singiel niekiedy wiąże się dla nich z większym ryzykiem kredytowym. Dlaczego? Ponieważ sam dla siebie jest jedynym źródłem utrzymania. W momencie, gdy w małżeństwie jedna osoba straci pracę bądź zachoruje i nie będzie zdolna do jej wykonywania, zawsze jeszcze pozostaje pensja współmałżonka.
Singiel natomiast w takim wypadku jest sam – tak przynajmniej widza go banki. Przy przyznawaniu kredytu hipotecznego banki każdy przypadek jednak traktują bardzo indywidualnie. Zarówno rodzina, jak i singiel, zostaną poddani odrębnej szczegółowej analizie, a zatem mają równe szanse na kredyt.