Jak porównywać oferty kredytów mieszkaniowych?

20 marca
10:16 2013

Kredyt mieszkaniowy to bardzo popularny produkt bankowy. Przede wszystkim dlatego, że dla wielu osób jest on jedynym sposobem na zakup mieszkania. Kredyt ten znajduje się w ofercie każdego banku, stąd propozycji na rynku jest bardzo dużo. Jak porównać oferty kredytów mieszkaniowych i wybrać najlepiej dla siebie?

Przed rozpoczęciem poszukiwań najkorzystniejszego kredytu powinniśmy się zastanowić, jaki okres spłaty kredytu nas interesuje. Jeśli zależy nam, aby rata była jak najniższa, powinniśmy wybrać dłuższy okres kredytowania. Jednak wówczas należy się liczyć z tym, że koszt kredytu jest wyższy. Okres kredytowania jest o tyle ważny, że niektóre banki nie udzielają kredytu na przykład na 40 lat. Jeśli więc zależy nam na dłuższym okresie, warto sprawdzić, który bank może nam go zaoferować.

Kredyty mieszkaniowe należy przede wszystkim porównywać pod względem oprocentowania. Im jest ono niższe, tym korzystniej dla kredytobiorcy. Zazwyczaj jest ono sumą dwóch składników: marży banku oraz zmiennej stawki WIBOR. Na stawkę WIBOR nie mamy wpływu – ustala ją Rada Polityki Pieniężnej i na dłuższy okres czasu, zważywszy zwłaszcza na długie okresy spłaty kredytów hipotecznych, jest ona nie do przewidzenia.

Jednak marża banku koniecznie powinna zwrócić naszą uwagę przy analizie ofert bankowych. Jej wysokość często można z bankiem negocjować. Bank może również zaproponować obniżenie marży w zamian za skorzystanie z jakiegoś innego produktu banku, na przykład: konta osobistego czy karty kredytowej. Warto to rozważyć.

Prowizja to następna rzecz, która wpływa na koszt kredytu, a której często można uniknąć. W ramach promocji banki bowiem często z niej rezygnują.

Sprawdź promocję na kredyt hipoteczny w Pekao!

Warto porównać jak najwyższą liczbę ofert. Tylko wtedy okaże się, która z nich jest dla nas najkorzystniejsza. Pamiętajmy, że kredyt będziemy spłacać przez wiele lat. Warto więc przeanalizować, który bank zaproponuje niskie oprocentowanie przy jak najmniejszych kosztach dodatkowych.