Jak porównywać kredyty gotówkowe?

24 maja
04:00 2013

Wybór korzystnego kredytu gotówkowego nie jest trudną sprawą, jeśli tylko wiesz, w jaki sposób porównywać oferty. Banki bowiem prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych atrakcji, które mają przyciągnąć przyszłego kredytobiorcę właśnie do nich. Nie dajmy się jednak zwieść promocjami i przede wszystkim policzmy całkowite koszty kredytu.

Gdy bierzemy kredyt gotówkowy decydujemy się na pożyczenie pieniędzy, które będziemy musieli oddać wraz z naliczonymi przez bank odsetkami. To jaka będzie ich wysokość w dużej mierze zależy od tego, jak ten kredyt jest oprocentowany. Porównanie kredytów pozwala nam zaobserwować, że ich oprocentowanie potrafi być bardzo zróżnicowane. Różnice mogą wynosić od kilku do nawet kilkunastu procent. Z czego to wynika?

Szukasz korzystnego kredytu gotówkowego? Pomoże Ci porównywarka kredytów gotówkowych >>

Bank przecież zawsze będzie chciał zarobić jak najwięcej. Istotnie często tak jest, że tam gdzie oprocentowanie jest niższe, wyższa jest prowizja za udzielenie kredytu, jego ubezpieczenie czy inne dodatkowe opłaty. Oprocentowanie kredytu decyduje o wysokości spłacanej co miesiąc raty, jednak nie tylko ono decyduje o całkowitych kosztach kredytu. Dlatego najważniejszym parametrem, na który powinniśmy patrzeć porównując kredyty jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO), bowiem tylko ten rodzaj oprocentowania uwzględnia wszystko, co składa się na cenę kredytu gotówkowego.

Promocja w postaci zerowej prowizji czy brak konieczności wykupu ubezpieczenia wcale nie musi oznaczać, że kredyt jest tańszy. Pamiętajmy również o tym, aby kredyt maksymalnie dobrać do swoich potrzeb. Należy sprawdzić zatem, jakie dokumenty są wymagane w wybranej ofercie. Może się bowiem zdarzyć, że bank nie uwzględni umowy o dzieło czy zlecenia.

Pożyczka gotówkowa z gwarancją najniższej raty – Sprawdź!

Warto pytać o takie szczegóły wcześniej, aby uniknąć nieporozumień tuż przed podpisaniem umowy. Jeśli natomiast chcemy uzyskać kredyt szybko i bez zbędnych formalności sprawdźmy najpierw bankowe oferty pożyczek ekspresowych, zanim przejdziemy do droższych kredytów pozabankowych.