Do kredytu można się przygotować

08 kwietnia
08:03 2013

Decyzję o przyznaniu kredytu bank uzależnia od kilku czynników, ale przede wszystkim od odpowiedniej zdolności kredytowej. Jeśli zależy nam kredycie możemy przygotować się do niego tak, aby poprawić oba czynniki, przez co zwiększymy swoje szanse na pozytywną decyzję banku o przyznaniu go nam.

Zanim w ogóle zaczniemy rozważania, jakiej wysokości kredyt zaciągnąć, przede wszystkim sprawdźmy, na jaki kredyt będzie nas stać. To zadanie to właśnie ocena zdolności kredytowej. Jest to zatem pewna analiza kredytobiorcy, której wynik powinien dać maksymalną kwotę kredytu, na jaką przyszły kredytobiorca może sobie pozwolić, aby bez trudu spłacić kredyt wraz z odsetkami w umówionym z bankiem terminie.

Szybka decyzja kredytowa i korzystne oprocentowanie – Pożyczka hipoteczna w Raiffeisen Polbank

Takiego wstępnego oszacowania zdolności kredytowej możemy dokonać sami korzystając z kalkulatorów zdolności kredytowej dostępnych w internecie. Zdolność kredytowa zależy głównie od dochodów oraz stałych wydatków. Im wyższe dochody, a mniejsze stałe zobowiązania, tym większy kredyt możemy uzyskać. O ile na podwyżkę dochodów raczej obecnie ciężko liczyć, to stałe zobowiązania, a należą do nich dotychczas zaciągnięte kredyty konsumpcyjne i ratalne czy limity na kartach kredytowych, mamy wpływ.

Szukasz korzystnego kredytu na mieszkanie? Pomoże Ci porównywarka kredytów hipotecznych >>

Kredyty, jeśli są niewielkie, to w miarę możliwości, najlepiej jest pospłacać lub wpłacić na nie jakąś kwotę a konto, tak aby saldo zadłużenia było jak najmniejsze. Karty kredytowe banki zawsze biorą pod uwagę przy obliczaniu zdolności kredytowej i, niestety, zawsze na niekorzyść kredytobiorcy. Jeśli nawet osoba ta regularnie spłaca zaciągnięte na nich zadłużenie bądź nawet w ogóle z nich nie korzysta, to i tak bank liczy limit karty jako stałe zadłużenie kredytobiorcy.

Co w takim wypadku zrobić?

Najlepiej jeśli mamy taką możliwość po prostu zrezygnować z kart. Zanim pójdziemy do banku powinniśmy maksymalnie dużo dowiedzieć się o samym kredycie, o tym co wpływa na jego wysokość i cenę. Ile banków, tyle ofert, zatem aby wybrać najkorzystniej dla siebie, warto porównać jak największą liczbę propozycji kredytów. Tego też możemy dokonać sami, wykorzystując kalkulator kredytu hipotecznego dostępny w internecie.