Czym jest ubezpieczenie pomostowe?

25 lutego
10:31 2013

Wielu kredytobiorcom początkowy podpisywanie umowy kredytowej oraz początkowy okres spłaty kredytu kojarzy się z mnóstwem formalności i piętrzącymi się dodatkowymi opłatami. Niestety, tak właśnie jest i trudno tego uniknąć. Jednym z takich dodatkowych kosztów w pierwszych miesiącach spłaty kredyty mieszkaniowego jest ubezpieczenie pomostowe. Czym ono jest i z jakimi dokumentami się wiąże?

 

Zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest sama kredytowana nieruchomość. Jest to dla banku zabezpieczenie pewne, w związku z tym mogą one zaoferować przy takim kredycie lepsze oprocentowanie niż w przypadku pożyczek gotówkowych czy wszelkich innych kredytów konsumpcyjnych.

Szukasz korzystnego kredytu na mieszkanie? Pomoże Ci porównywarka kredytów hipotecznych >>

 

Jednakże w przypadku kupna przez kredytobiorcę mieszkania z rynku pierwotnego, na czas budowania go przez dewelopera i do momentu wpisania banku do księgi wieczystej nieruchomości, bank narażony jest na pewne ryzyko, które rekompensuje sobie właśnie ubezpieczeniem pomostowym. Ubezpiecza zatem kredyt w towarzystwie ubezpieczeniowym, a jego kosztami obarcza kredytobiorcę. Opłata ta pobierana jest do momentu ustanowienia i uprawomocnienia się hipoteki. Dowodem na to ma być przedstawiony przez kredytobiorcę wpis do odpowiedniej księgi wieczystej. Księga wieczysta jest to księga, która określa stan prawny nieruchomości oraz jego zmianę, a więc między innymi prawo własności do niej czy właśnie ustanowienie hipoteki.

Pożyczka hipoteczna w BNP Paribas

Księga wieczysta jest jawna – każdy może sprawdzić stan prawny wybranej nieruchomości. Od jakiegoś czasu w internecie funkcjonuje elektroniczna księga wieczysta. Jest to projekt Ministerstwa Sprawiedliwości, który umożliwia zakładanie i prowadzenie ksiąg wieczystych, a także bezpośredni do nich wgląd. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie – aby przejrzeć księgę wieczystą online wystarczy znać jej numer. Przeglądarka ksiąg wieczystych dostępna jest na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości.