Czy warto brać kredyt hipoteczny z rodzicami?

08 kwietnia
20:13 2017

Każdy chciałby mieć własne cztery ściany, jednak wiele osób nie posiada określonej zdolności kredytowej. Czy wówczas warto zaciągnąć kredyt hipoteczny wraz z rodzicami?

Dlaczego nie, tylko czy banki zgodzą się na takie rozwiązanie i czy uda się później uniknąć problemów? Czy taki pomysł zaakceptują sami rodzice? Różne są relacje dzieci z rodzicami. Zakładając jednak wariant, że rodzice chcą jak najlepiej dla swoich dzieci i godzą się na takie rozwiązanie, trzeba rozważyć, jakie rodzi ono zagrożenia.

Zalety kredytu hipotecznego z rodzicami

Warto rozpocząć od plusów takiego rozwiązania. Nie do przecenienia jest większa zdolność kredytowa, nawet jeżeli rodzice są emerytami. Po drugie, w takiej sytuacji dla banku klient starający się o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania staje się bardziej wiarygodny. Bardzo ważna jest historia kredytowa rodziców. Jeżeli nie mieli problemów w tym zakresie w przeszłości, ich wiarygodność rośnie, ale jeżeli było odwrotnie, to może być problem. Jeśli rodzice, tak bywa najczęściej, mają wspólnotę majątkową czy też wspólność majątkową, muszą oboje zostać włączeni do tego projektu, ponieważ takie są przepisy.

Ograniczenia wiekowe kredytobiorców

Minusem wspólnego kredytu może być wiek rodziców. Z analiz przeprowadzonych przez porównywarkę finansową Comperia.pl wynika, że banki wymagają, aby przy zakończeniu spłaty kredytu najstarszy z kredytobiorców, matka lub ojciec, miał nie więcej niż 65-75 lat. Trudno się dziwić, że w ten właśnie sposób banki zabezpieczają swoje interesy. Warto przejrzeć oferty różnych podmiotów, bowiem czasami niektóre odstępują od tych zasad. Przykładowo, w Banku Pocztowym górna granica wieku przy spłacie kredytu wynosi 80 lat. Tak czy inaczej, jeżeli w chwili składania wniosku kredytowego wiek rodziców kredytobiorcy na zakup mieszkania osiąga 60 lat, bank takiego kredytu nie udzieli.

Odpowiedzialność osób zaciągających wspólnie kredyt hipoteczny

Klienci starający się z rodzicami o kredyt hipoteczny muszą się liczyć z tym, że spłata kredytu nie będzie dłuższa niż 15-20 lat, co oznacza dość wysokie raty miesięczne. Dlatego przed podejmowaniem podobnych decyzji wszystko należy dokładnie przemyśleć. Rodzice powinni pamiętać, że biorą na siebie odpowiedzialność finansową. Jeżeli główny kredytobiorca, czyli córka albo syn, przestanie spłacać kredyt, wówczas to na nich spocznie ten obowiązek. Jednak jeżeli starające się o kredyty dzieci mają racjonalny stosunek do sprawy i szanują rodziców, zawsze wraz z poprawą sytuacji materialnej mogą złożyć aneks o wydłużenie okresu spłaty kredytu. Wówczas rodzice poczuliby się bezpieczniej. Jeżeli ktoś nie ma określonej zdolności kredytowej, warto, by postarał się o kredyt hipoteczny z rodzicami.